bohemian

worms

Relic hunt - aneb nejlepší isky pro nováčky

V našem článku jsme si nastínili pár způsobů vydělávání ve wormhole. Teď se budu věnovat tomu nejjednoduššímu (z hlediska skillpointů), který může  být zároveň i extrémně výdělečný, s kapkou štěstí.

Co jsou relicy, jak a kde je dělat – vše se dočtete dál.

 

Co jsou relic sites

Relic sites jsou signatury (je nutné je vyprobovat), ve kterých je několik kontejnerů, které se vám otevřou po úspěšném dokončení minihry. Minihře se tady věnovat nebudu, lepší je stejně video, třeba toto. Ostatně minihra je tou nejmenší překážkou na cestě k iskům, mnohem důležitější je vědět jak relicy najít a jak neumřít s lootem v cargu.

Kde relicy najít

Relic sites které hledáte se vyskytují ve wormholách class 1-3 (kromě toho také v shattered wormholách, tam ale obecně relicy příliš nedoporučuju). Můžete najít dva typy reliců:
1) normální relicy (pojmenované například Ruined Sansha Temple site

2) hlídané relicy – ty mají na začátku vždy Forgotten a jsou obsazeny npc.

Nás bude zajímat první typ (protože druhý paradoxně nedává ani příliš dobrý loot, zkrátka se nevyplatí).

Lodě pro relic hunt

Jako nováček si vystačíte s jakoukoli t1 probovací lodí – odvézt si i jen 50m za hodinu (což u reliců není problém) je výhra. T1 loď si fitněte co nejlevněji, prakticky nemáte šanci přežít, pokud vás bude někdo lovit, vaše strategie je nasbírat 50-100m a ty vyklopit v highsecu. Pokud už máte nějaké skillpointy – milion zdarma jich dostanete třeba tady – přes 300m isků, vyplatí se investovat do astera (viz níže). Pro relic hunt silně doporučuji naskillovat si t2 relic analyzer, velmi vám zjednoduší minihru a nebudete se na ni muset tak soustředit.

Jak neumřít

Základem je dobrý fit. Ve spoustě guides se možná dozvíte nesmysly o fitování warp core stabilizerů a interdiction nulifierů, zapomeňte na to. Jsou tři typy lovců a zmíněné moduly vás možná zachrání proti jednomu z nich.

Kdo vás bude na relic sitách nejčastěji lovit:

  1. t3 cruiser – sedí v cloaku na relic sitě a buďto má 1-2 fakční warp scramblery (takže warp core stab můžete hodit do popelnice), nebo má tak velkou alfu, že vás odpaří na jeden hit i bez scramu. Nevýhodou těchto lodí je delay po decloaku, pokud jste dostatečně agilní a nemáte smůlu, zpravidla stihnete odwarpit. 
  2. interdictor destroyer (například Sabre) – buď bude sedět cloaknutá v relicu, nebo přiletí a vyhodí warp disruption probe – bublina, ze které nelze odwarpovat. Tady vás teoreticky může zachránit interdiction nulifier modul, ale sabra vás zároveň bude chtít chytit i scramem, záleží na štěstí
  3. bomber (Manticore, Hound, Purifier, Nemesis). Toto je pravděpodobně nejběžnější a nejnebezpečnější protivník. Výhodou bomerů je, že nemají po decloaku žádný delay, utéct je prakticky nemožné, pokud nemáte štěstí. Bombeři mívají fitnutý 2x scram (warp core stab můžete hodit do popelnice). Jejich nevýhodou je nižší dps, zpravidla ne víc než 200

A co teda fitovat?

aše nejlepší šance k přežití je fitnout dostatečný tank a agilitu – v některých případech stihnete odletět, v některých se alighnete na svůj safespot a dps zkrátka nějakou dobu vydržíte než vaše ecm drony odvedou svou práci a útočník na vás ztratí lock. Asi nejodolnější lodí pro tento účel je Astero (ano, je dražší než ostatní lodě, ale na druhou stranu na něj nepotřebujete tolik skillpointů).

Výběr konkrétních modulů nechám na vás, můj fit astera je zde:

[Astero, Astero fit copy]

Small Ancillary Armor Repairer

Small Armor Repairer II

Multispectrum Energized Membrane II

Damage Control II

1MN Afterburner II

Relic Analyzer II

Cargo Scanner II

Small Capacitor Booster II

Covert Ops Cloaking Device II

Sisters Core Probe Launcher

Small Auxiliary Nano Pump II

Small Nanobot Accelerator II

Small Explosive Armor Reinforcer I

Hobgoblin II x5

Hornet EC-300 x5

Hornet EC-300 x5

Podstatné moduly jsou:

relic analyzer

cargo scanner

covert ops cloaking device

probe launcher

propulsion mod (afterburner nebo microwarpdrive, oba mají pro i proti)

Mé astero vydrží krátkodobě kolem 200 incoming dps, což stačí na většinu situací.

 

Jak na hackování

Nejdřív vyproběte všechny relic sites, je chybou vyprobit jednu, udělat ji a pak probit další, dáváte tím útočníkovi více šancí vás chytit. Na relic můžete warpit bez cloaku a cestou mačkat d-scan, pokud se na něm něco objeví, zapnete cloak a na site přiwarpíte v cloaku. Po příchodu locknete všechny kontejnery na které dosáhnete (pokud jsou daleko, hned letíte s motorem k nejvzdálenějšímu) a všechny proscanujete. Ty, ve kterých něco zajímavého (pro mne 5m+) je (nebo není) si označíte tagem, např. x. Někdo označuje prázdné, někdo plné, nechávám na vás. Pro tagování musíte být vedoucím letky/wingu/squadu. Cargo scanner nejen že vám ušetří čas, ale sníži riziko úmrtí. To proto, že budete na sajtě kratší dobu, ale také vás může nepřítel čekat u kontíku, který vůbec nebudete dělat (útočníci zpravidla nemají čas a chuť scanovat ve kterém kontejneru je loot co stojí za hacknutí, často stojí u náročnějších struktur (ruins) kde je větší šance že v nich bude hodnotnější loot – což ale není pravidel, někdy najdete 40m isk v rubble.

 

Po označení kontejnerů začnete hackovat. Můžete kontík orbitovat na 1000m – kde ovšem hrozí že pod motorem vyletíte z range vašeho relic analyzeru, nebo keep at range na 1000. Obojí je z důvodu,abyste se při nutnosti odwarpovat nebumpli (nezasekli) o strukturu. Pokud jste líní jako já, kašlete na to, odwarpovat se vám stejně většinou nepovede, spoléhám na svůj tank a ecm drony.

 

Pokud máte v cargu už loot o který fakt nechcete přijít, můžete ho ejectnout na safespotu a na relic letět prázdní a loot si pak vyzvednout při opouštění systému.

Pokud máte lootu 300m a více, doporučuji nehrát si na hrdinu a vyložit jej klidně v nejbližším highsecu na stanici – můžete se pro něj kdykoli vrátit a je lepší případně strávit 20 minut haulením po highsecu, než smutně pozorovat 300m na killboardu, které mohly být ve vaší peněžence (nehledě na to, že to útočníkům jen zvedne chuť do dalšího lovení).

 

Při hackování pravidelně kontrolujte d-scan. Občas (tak v 10% případů) vám to zachrání krk, ale většinou se útočník decloakne přímo na místě.

Které relicy dělat?

Není relic jako relic. Z některých si odvezete pár milionů, z některých klidně 200. Nejlepší relicy mají ve svém názvu Sansha, padají z nich intact armor plates (kolem 6m za jeden) a z takového relicu si často odvážíte 100m+. Nejhodnotnější pak bývá Ruined Sansha Crystal Quarry. Ostatní relicy si stojí +/- stejně. Někdo říká, že guristas jsou také v pohodě, ale já jsem nepozoroval rozdíl. Vyplatí se minimálně proscanovat všechny, nicméně pokud vás tlačí čas, sansha mají vždy přednost.

 

Kde relicy dělat

Wormholes se vstupy do highsecu bývají často vybrané, nebo v nich sedí lovci průzkumníků, pokud to myslíte s lovem reliců vážně, doporučuji zaletět trochu hlouběji do chainu wormholes. Kdykoli vyprobíte nullsec díru, nakoukněte dovnitř – nullsecy bývají často prázdné a pokud je v nich relic, máte ho “zdarma”, jste na local chatu sami a nemůže se vám tak nic stát. Pokud bude nullsecový vstup někam na “jih”, do regionů jako Esoterie, či Paragon soul, může se vyplatit zariskovat proskočit i pár systémů, je to část vesmíru, kde všechny relicy budou právě Sansha.

Ve wormhole najdete většinou 1-2 relicy / systém, ale najdou se i systémy, kde zkrátka dlouho nikdo relicy nedělal:

Tip na závěr:

Pokud se blíží downtime, vyplatí se najít si pár reliců a nechat v nich alespoň jeden nehacknutý kontík. Při DT se všechny kontíky znovu naplní a vy tak můžete udělat stejnou site dvakrát. Platí zejména pro sansha sites. Relicování kolem DT je také nejvhodnější dobou, hraje relativně málo lidí a ještě méně jich má chuť a čas sedět a čekat v relic sitě na probery.

o7 Abed nEG0